Bakan Özhaseki ile ilgili iddialara Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden yalanlama

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bazı basın yayın organlarında yer alan, “Bakan Özhaseki, Ankara’dan Kayseri’deki evine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün havadan çekim uçağıyla gidiyor, uçağı özel işleri için kullanıyor.” iddiası doğru değildir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki’nin, “devletin uçağıyla Kayseri’deki evine gittiği” yönündeki iddialar gerçek dışıdır. Bakan Özhaseki’nin evi Kayseri’de değil, Ankara’dadır.

Bahse konu haberlerde geçen Kayseri ziyareti, iddia edildiği gibi “özel iş” değil, Kayseri’deki Akıl Küpü Kütüphanesi ve İkinci Bahar Evi ile Şükrü Karaca Aile Sağlığı Merkezi ve Parkı’nın 11 Mayıs’ta gerçekleştirilen açılış programı kapsamındadır.

Hava açık olduğunda ortofoto haritalama yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü uhdesinde bulunan Tapu ve Kadastro uçağı, aynı zamanda kaçak yapıların tespiti, kentsel dönüşüm çalışmaları ve afet yönetimi gibi hizmetler için de kullanılmaktadır.

Uçağın mevcut hizmetlerinin dışında, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü arasında 2018 yılında bakanlık çalışmalarında kullanılması yönünde bir protokol imzalanmıştır.

İmzalanan protokole uygun olarak uçağın görev uçuşu gerçekleştirmediği zamanlarda, 2018 yılından bugüne planlanan il ziyaretlerinde ayrıca deprem, yangın, sel gibi afet süreçlerinde ve tarifeli uçuşların programlarla örtüşmediği zamanlarda Bakanlığa hizmet vermektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir