SGK düğmeye bastı: Hapis ve para cezası geliyor! El konulacak, faiziyle geri alınacak

Bu durum, geçici iş göremezlik ödeneği ve doğum masraflarının bir kısmını alabilmek için sigortalı gösterilen kişileri kapsıyor. SGK, bu tür sahte sigortalılık işlemlerine karşı ağır yaptırımlar uygulayacak.

Sahte işyerleri de hedefte. Bunlar, aslında var olmayan ancak resmi olarak faaliyete geçirilmiş ve sigortalı çalıştırılmış gibi görünen yerler. Gerçek bir işyeri kapanıp devredildiğinde veya faaliyetini durdurduğunda, gerekli bildirimler yapılmazsa bu işyerleri sahte olarak kabul ediliyor.

SGK, sahte sigortalılığı tespit ettiğinde, hizmetleri iptal edecek ve bağlanan aylıkları sonlandıracak. Yanlış ödenen maaşlar ve sağlık giderleri, kanuni faiziyle birlikte geri alınacak. Geçici iş göremezlik ödenekleri de faiziyle birlikte tahsil edilecek. Sahte bildirimde bulunan muhasebeci ve mali müşavirler de işverenle birlikte sorumlu tutulacak ve yargı süreci başlatılacak.

Sahte işyerlerine de ciddi yaptırımlar uygulanacak. Sahte olduğu tespit edilen işyerinin tescil kaydı ve işyeri sicil numarası iptal edilecek. Sahte işyerinden ödenen primler, Borçlar Kanunu hükümlerine göre iade edilmeyecek ve SGK tarafından gelir kaydedilecek. Eğer yersiz yararlanılan teşvik ve destekler varsa, gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte geri alınacak.

Sahte işyerleri tespit edilirken, SGK denetim memurları sahte sigortalılığı da araştırıyor. Bu denetimlerle, sahte sigortalılık ve sahte işyeri uygulamaları önlenmeye çalışılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir